Bartholomew County

Bartholomew County 2016 General Election Candidates: 

President of the United States

Donald J. Trump/Michael Pence (R) 62.17%  15072

Hillary Clinton/Tim Kaine (D) 31.52 %  7641

Gary Johnson/Bill Weld (L) 5.45% 1322

Governor & Lt. Governor of Indiana

John Gregg/Christina Hale (D) 37.76% 8978

Eric Holcomb/Suzanne Crouch (R) 59.03% 14036

Rex Bell/Karl Tatgenhorst (L) 3.20% 760

Attorney General of Indiana 

Curtis T. Hill Jr. (R) 70.90%  16267

Lorenzo Arredondo (D) 29.20%  6709

Indiana Superintendent of Public Instruction

Glenda Ritz (D) 39.76% 9306

Jennifer McCormick (R) 60.24% 14097

U.S. Senator

Evan Bayh (D) 36.22% 8669

Todd Young (R)  58.48% 13995

Lucy Brenton (L) 5.28% 1264

United States Representative District 6

Luke Messer (R) (I) 68.31% 16630

Barry Welsh (D) 27.71% 6745

Rich Turvey (L) 3.98% 970

State Senator District 44

Erica Koch (R) 67.94% 6467

Linda Kay Henderson (D) 27.90%  2656

Darin S. Kinser (L) 4.16% 396

State Representative District 57

Sean Eberhart (R) (I)

State Representative District 59 

Milo Smith (R) (I) 60.99%  12825

Bob Pittman (D) 39.01% 8203

State Representative District 69 

Jim Lucas (R) (I)

Judge of the Circuit Court

Kelly S. Benjamin (R)

Coroner 

Clayton Nolting (R) 62.77% 15313

Paula Rothrock (D) 37.23% 9084

Surveyor

E.R. Gray (R)

County Commissioner, District 1

Larry Kleinhenz    (R)

County Commissioner, District 3

Rick Flohr (I) (R) 64.91% 15393

Brad Woodcock (D) 35.09% 8322

County Council, At-large

William (Bill) Lentz (R) (I) 21.47% 12777

Evelyn Strietelmeier Pence (R) (I) 18.89% 11245

Matt Miller     (R) 20.21% 12029

Lynne Fleming (D) 11.77% 7004

Diane Hawes (D) 10.40% 6188

Josh Brown (L) 5.07% 3020

Pam Clark (D) 12.19% 7257

Hartsville Town Council 

Michael W. (Mike) Crull (R)

Rex L. Dora (R)

Steven Rucker (R)

Lisa L. Hayes (D)

Mark Imel (D)

Jeremy Kimball (D)

Hope Clerk-Treasurer

Diane Burton (I)

Hope Town Council Ward 1

Edward Johnson (D)

Hope Town Council Ward 2

Nellie Meek (D)

Hope Town Council Ward 3

Ohmer J. Miller (R)

Bartholomew County School Corporation District 3

James Persinger (NP)

Polly Verbanic (NP)

Bartholomew County School Corporation District 5

Pat Bryant (NP)

Tim Woods (NP)

Bartholomew County School Corporation District 7

Jeff Caldwell (NP)

Dennis White (NP)

Edinburgh School Board- Town of Edinburgh Seat

Cathy J. Hamm (NP)

William (Bill) Jones (NP)

Curtis Rooks (NP)

Alice Nancy Taulman (NP)

Flatrock Hawcreek School Corporation- Flatrock District

Brian Rose (NP)

Flatrock Hawcreek School Corporation- Hawcreek District

Steve Wilson (NP)

Indiana Court of Appeals First District Judicial Retention

Judge Edward W. Najam Jr.

Indiana Court of Appeals Fourth District Judicial Retention

Judge Patricia A. Riley

Indiana Constitutional Amendment Question:  

Shall the Constitution of the State of Indiana be amended by adding a Section 39 to Article I to provide that the right to hunt, fish, and harvest wildlife shall be forever preserved for the public good, subject only to the laws prescribed by the General Assembly and rules prescribed by virtue of the authority of General Assembly to: 1.) promote wildlife conservation and management; and        2.) preserve the future of hunting and fishing?

Yes

No

 

 

 

Related posts